Android uygulama geliştirirken para kazanmak


Hakkında kısmında belirttiğim gibi 2012 yılından beri Android ile uygulama geliştiriyorum.  Hem öğrenme amaçlı hem de bir şeyler yapabilme adına başladığım işten para kazanmanın yollarını keşfettiğimde çok hoşuma gitmişti. Kazanılan paranın büyüklüğü kişiden kişiye fark etse de öyle hayallerdeki gibi büyük meblağlar (tabi bana göre) kazanmayı henüz başaramadım ama uygulama dünyasında kazanamayacağınız anlamına gelmez.  Yine yazılımcı olan bir arkadaşımın sürekli ağzında dolanan artık sloganımız olmuş bir sözü sizinle paylaşmak isterim.

“Bir uygulama bir dolar bir milyon indirme olay bitmiştir”

Gerçekten kabaca bir hesap yaptığımızda 1 milyon dolarlık kazanç bir kişi için 20 yıllık maaşının karşılığıdır. Günümüzde 4bin liralık maaşı (yoksulluk sınırı kabul edilen miktardan fazla) güzel bir maaş olarak kabul edersek basit bir matematiksel hesapla;

(2013) Dolar=1.85 TL Yoksulluk sınırı=3200 TL Google ya da Apple payı: %30

20 senelik maaş geliri
Bir uygulama bir dolar bir milyon indirme
4.000x12x20 = 960.000 TL
1.000.000x1.85x0.70 = 1.295.000 TL

Gördüğünüz gibi sloganın gerçekleşmesi durumunda 20 senelik maaş artı emeklilik primi bir anda elinizde olabilir. Tabi bu iş sloganı üretmek kadar kolay değil. Öncelikle 1milyon kişinin beğenisini kazanacak bir uygulamayı ortaya koyup bir de bunu paralı satabilmek kısmını atlamamak gerekiyor.

Yüksek gelir getiren uygulamalara baktığımızda güçlü firmaların yapımlarının büyük pay aldığını görüyoruz. (Appannie indekslerinden yola çıkarak sizde buradan inceleyebilirsiniz.) Güçlü firmalar çok para, çok çalışan ve büyük projeler demek oluyor. Çok para yatırıp çok kazanmayı bekliyorlar ve beklerken de kendilerini finanse edebiliyorlar.

Uygulamadan çok para kazanmak için illa büyük firma güçlü bir finans şart değil. Kimsenin düşünmediğini düşünmek, basit bir uygulama ile milyonlarca insanın beğenisini kazanmak için kimse sizi engelleyemez. 17 yaşında birinin bir anda milyoner olması uygulama dünyasında şaşılacak bir olay değildir. Önemli olan fikir ve yılmadan çalışmaktır.

Dikkat ederseniz yukarıda anlattıklarım sadece android platformuna özgü bir olay değildir. Aynı şekilde hatta biraz daha iyi pazar payı ile IOS, yeni gelişmekte olan WP-8 platformları da mobil uygulama pazarına dahildir. Benim çalıştığım konu Android platformu olduğundan yazımıza bu şekilde başlamış bulunduk.

Genel perspektifi sloganımız çerçevesinde çizdikten sonra bana ya da sloganı paylaştığım arkadaşlarıma gelecek olursak henüz milyoner olmuş değiliz. Ufukta da öyle milyonları getirecek bir yapım görünmüyor. Peki ,uğraştığımız emek verdiğimiz uygulamalardan nasıl para kazanabiliriz?

  • Uygulamayı paralı olarak kullanıcılara sunarak (Paid)
  • Uygulamayı ücretsiz (bedava, beleş), gelişmiş halini ya da geliştirme eklentilerini paralı sunarak (In-app billing, freemium)
  • Uygulamayı ücretsiz (bedava, beleş) fakat reklam içerikli sunarak (Free with ads)


İlk iki seçeneği henüz demediğim için bu yazımda sizlere 3. Seçeneği anlatmaya çalışacağım. Ücretsiz uygulamaların yüksek çoğunluğu, bazılarının hayrına yaptığı uygulamaların dışında reklamlardan gelir elde eder. Reklamdan gelir elde edebilmek için hitap ettiğiniz kitle ya da siz büyük değilseniz reklam firmalarıyla çalışmanız gerekir. Büyüklük kastım aynı web sayfalarında olduğu gibi yüksek hit oranına sahip değilseniz ya da fatura kesemiyorsanız direkt olarak reklamı siz alamazsınız. Reklamı biz alamıyorsak hangi reklam firmaları ile çalışmamız gerekir?

Mobil uygulama dünyasında birçok reklam şirketi bulunmaktadır. Bunların arasında Türk şirketleri de bulunmaktadır. Ama en popülerlerine bakacak olursak;


Şeklinde özetleyebilirim. (Bazı arkadaşlar bunlara ek olarak birkaç firma daha sayabilir tabi)
Bu reklam şirketlerinden en popüleri bildiğim kadarıyla Admob (yani Google).  Ben de uygulamalarımda Admob reklamlarını kullanmaktayım.

Yukarıda bahsettiğim farklı reklam şirketleri aynı zamanda farklı reklam şekilleriyle de birbirinden ayrılır. Örneğin: Admob standart bir reklam banner’ ı üzerinden reklamcılık yaparken, Airpush ile popup çıkartabilir, StartApp ile indirmeden para kazanabilirsiniz. Tabi hepsinin daha başka ve birbirinin aynı reklam ürünleri de olabilir. (yani Airpush veya Leadbolt ile de banner reklamcılığı da yapabilirsiniz) Konu benim uygulamalarım üzerinden devam edeceği için Admob bu yazıda ağırlık kazanacak.

Uygulamadan para kazanma serüvenim biraz hazin biraz da ağır başladı. İlk yaptığım uygulama daha doğrusu yazılımcı olmayan arkadaşımın yaptığı ilk uygulamayı devşirerek daha gelişmiş bir hal kazandırdıktan sonra Admob reklamlarının uygulama içerisinde yer almasını sağladık.

Admob, Adsense gibi bazı kriterleri sağladıktan sonra kabul edilebileceğiniz bir reklam ağı değildir. Sitesi üzerinden kayıt olup hemen başlayabileceğiniz, geliştirme kitini (SDK) indirdikten sonra uygulamaya ekleyip hemen reklam yayınlayabileceğiniz oldukça basit bir reklam ağıdır.

Arkadaşım sağolsun benim yerime J kaydolup, geliştirme kitini indirdikten sonra uygulama içerisini yerleştirdiğimiz banner ile reklamdan gelir elde etmeye başladık. Hem de ne gelir düşündüğünüz gibi değil J Başlangıçta dediğim gibi uygulamanın indirme ve kullanılma sayısı çok önemli. Dilerseniz size direk rakamları vererek olayı özetleyeyim.

İlk 15 günde 1.33$ yani aşağı yukarı 2 TL J Bu hesapla ayda 4TL olan kazancımız için ödeme almamız (Admob 100$ sonrası ödeme yapar) 40 aydan fazla alacaktı J Bir anda gelirleri artırıp milyoner olamadık. Tabi bu benim yaşadığım örnek, internette daha fazla araştırdığınızda ilk ayda binler kazanan uygulamalar yok değil.

Yılmadan çalışmaya devam ettik. Daha güzel bir arayüz, hadi bir de İngilizcesini deneyelim derken iki ay sonunda 4 küsür dolar ile müthiş bir gelir elde ettik. Bu noktada bir mola verip düşünmeye başladım. Nasıl bir uygulama yapmam gerekir ki reklamdan daha fazla para getirsin. Uzun market (Google play) araştırmaları sonucunda karar verip illeryollar uygulamasını hayata geçirdim. Bu noktadan sonra indirme sayılarının ve kullanımın artmasına bağlı olarak gelirler de artmaya başladı. Artık ödeme alabilecektim J

Sonrasında diğer uygulamalar gelmeye başladı ve ilk hedefim olan aylık ödeme yani ayda 100$ sınırını yakalamaya başladım. Sonrasında koyduğum günde 5$ hedefine ulaşmam bayağı uzun bir zaman aldı. Sene sonuna doğru zirve yapmaya başladım. 

Uygulamaların popülerliğini yitirmesi, düşük puanlamalar kullanımın azalması en sıkıntılı konular. Hele de bazı kullanıcıların uygulamayı farklı yorumlayıp düşük puan vermesi sizi çileden çıkartabiliyor.

Bu arada bir ayı yüksek gelirle geçiriyor olmanız artık kurtardığınız anlamına gelmiyor. O ay ki reklam değerleri ve/veya sizin uygulamalarınızın popülerliği de artmış olabilir. 

İlleryollar' dan sonra yaptığım Tv Turk televizyon rehberi uygulaması ile gelirlerimi bir parça daha artırmaya başlamıştım. Uygulama popülerliği başlangıçta iyi olsa da sonradan gelen yorumlarla uygulamada geriye gidiş başlamış oldu. Tabi bu yorumların hepsi haklı değildi. Açıklamasında rehber olduğunu belirtsem de aşağıdaki yorumlardan kaçamadım.


Tabi bu yorumların fazla oluşu diğer kullanıcıları o kadar etkilemiş ki bir kullanıcıdan çok farklı bir yorum da aldım. Biraz müstehcen olduğu için karalama yapmam gerekti.Sonuç olarak bugün uygulamalardan para kazanmaya devam ediyorum. Henüz milyoner olmuş değilim ama her geçen gün uygulama portföyümü genişletmeye çalışıyorum. Sadece reklam amaçlı içi boş uygulama da yapmak istemiyorum markette kalıcı ve belli seviyede kalmak istiyorum. Para kazanılıyor mu? Evet kazanılıyor. Çok para kazanır mısın? Ben kazanmadım ama kazanılabileceğini görüyorum. Sadece çalışmak ve biraz da şans diyelim.

2 yorum

Öncelikle yazdıklarınız için teşekkürler oldukça gerçekçi ve bilgilendirici olmuş. Bende android dünyasına yeni adım atan bir öğrenciyim size bilginizden faydalanmak adına bir soru sormak istiyorum. Android programlarınızın tasarımlarını (görsel öğeler) nasıl gerçekleştiriyorsunuz, ne gibi programlar kullanıyorsunuz ?

Reply

Visual Studio veya Android Studio kullanarak Android gelişterebilirsin.

Reply

Yorum Gönder