Hakkımızda

Tembel bir bilgisayar mühendisliği öğrenciliğinden sonra iş hayatında işimi öğrenmeye başladım. 2013 itibariyle askerliği dışarıda tutarsak 6 senedir uygulama geliştirici ya da yazılım uzmanı olarak çalışmaya devam ediyorum.

.Net teknolojileri özellikle C# üzerine geliştirme yapmaktayım. Sıfırdan kapsamlı bir proje geliştirmek henüz nasip olmasa da günün gelmesini bekliyorum. Ağırlıklı olarak patlak çatlak projelerin toparlanmasında görev yapmaktayım.

2012 itibariyle yazılım geliştirmeyi bilmeyen bir arkadaşımın Android dünyasına adım atıp uygulama geliştirmesini ve hatta bu uygulamanın indirme alması sonucu yaşadığım eziklik nedeniyle kendimi Android dünyasında buldum. Boş zamanlarımda Android uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Geliştirdiğim uygulamaları da QSC (rastgele alınmış bir isim düzgün bir isim bulunca değişeceğiz :)) ismi altında markette yayınlamaktayım.

Blogu genişletmek amaçlı diğer arkadaşlarımı davet ettim. Artık isterlerse kendilerinden de bahsederler.

Uygulamalarıma buradan erişebilirsiniz.

2 yorum

Merhabalar sevgili arkadaşım sitenizi takip ediyorum özellikle android kısmını, bende unity ile oyun geliştirmeye çalışıyorum yakın zamanda apiyasaya sürücem inş. Bazı uygulamalarda görüyorum 5000 kullanıcı 10000 kullanıcı olan uygulamalar var. Mesela ortalama 1000 kullanıcının aktif olduğu bir oyun-uygulama aylık ne kadar kazandırır, bu işi bilen birisi olarak cevaplarınızı bekliyorum.

Reply

Geliştirici arayüzündeki rakamlar indiren kullanıcı ile toplam kullanıcı sayısını size ayrı ayrı verir. Yani google playe kullanıcı olarak girdiğinizde gördüğünüz 1000+, 5000+ gibi rakamlar gerçek kullanıcı değerlerini yansıtmaz. O sadece o güne kadarki indirme rakamını belirtir. Örneğin kendi uygulamalarımdan birisi için markette 10.000+ yazmaktadır. Bu uygulamanın indirme sayısı şu anda 38bin civarında ama aktif kullanıcı sayısı 4900 civarındadır. Gelir olarak da uygulamanın gün içinde ne kadar kullanıldığı yani kullanıcının uygulamanızla ne kadar iletişime geçtiği ve kullanıcının hangi ülkeden olduğu önemlidir. Kendimden örnek verecek olursam 3300 aktif kullanıcılı bir uygulamam günde 0.30-0.50$ gelir getirirken 3200 aktif kullanıcılı diğer bir uygulamam ise 1-1.25$ dolar civarında gelir getiriyor. Ama iş farklı ülkeden olunca ülkenin para biriminin TL karşısındaki değerine göre artıp azalmaktadır. Kısacası uygulamanın çok indirilmesi ve çok kullanılması reklam gelirleri için kesin bilgi vermez. Çok indirilmesinden ziyade çok kullanılmasını tercih ederseniz geliriniz sürekli olacaktır.

Reply

Yorum Gönderme